učení PROŽITKEM

NÁŠ ZÁMĚR

Škola Olše vítá všechny, kteří mají chuť společně objevovat, prožívat a jít cestou svobody a sebeřízeného vzdělávání. Děti, které hledají podporu ve stejně naladěných dětech a průvodcích, aby mohly respektujícím a bezpečným způsobem procítit své talenty, objevit své možnosti a sdílet je společně.
Učení vnímáme jako přirozenou potřebu dětí, vycházející z jejich vnitřní motivace. Nejpřirozenější formou učení je pro děti hra - nabízíme volnou hru a dobrodružství v přírodě, podporu při individuálních i společných projektech, zjišťování informací dle aktuálních zájmů konkrétních dětí. Pravidelné i jednorázové lekce a kurzy, dramaťák, deskovky, výlety, divadla, muzea, přespávání, společné cestování, muzikoterapii, zahradničení, práci s nářadím...
Olše je škola bez donucování, vnějšího hodnocení a manipulace, ve které se děti podílí na jejím řízení i chodu.

KOncepce

Škola Olše má komunitní, neakreditovanou formu a probíhá z velké části v přírodě. 
Kapacita lesní školy je 16 dětí ve věku 5-15 let.

Věříme, že věkově různorodá skupinka má velký potenciál k vzájemnému učení.

Nabízíme možnost využít 1-3 dny v týdnu společně naplněným časoprostorem.
Zázemí nám poskytuje chata v Olšanech u lesa, kde se tato pravidelná setkání odehrávají vždy v čase 8:30-15:30 hod., pokud to někdo nepotřebuje jinak. V 9:30 začíná ranní poradní kruh, na kterém se společně domlouváme na průběhu dne a aktivitách. Každý má právo podat své návrhy a vyjadřovat se k ostatním. Odsouhlasujeme si zde i expedice či výlety.

Dětem se věnují v každém dni dva průvodci a mnohdy i další dobrovolníci, kteří společně vytvářejí bezpečné, podnětné a laskavé prostředí s pevným zázemím komunity. 

PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH DĚTÍ

Pokud vás oslovuje náš záměr a vzdělávání založené na vnitřní motivaci vám dává smysl, kontaktujte nás. Rádi se s vámi seznámíme a poznáme vzájemné naladění. Vzhledem k relativně malé kapacitě doporučujeme neotálet s registrací vašeho zájmu zejména u předškolních dětí.

Finance

Projekt Olše je financován výhradně z příspěvků rodin a podporovatelů. 

Pro zajištění chodu školy je výše příspěvku:
1den v týdnu 1600 Kč měsíčně
2dny v týdnu 3000 Kč měsíčně
3dny v týdnu 4200 Kč měsíčně

Jednotlivé dny 375 Kč

Děti mají v nabídce lehký oběd v ceně, svačinu si nosí vlastní.

Jsme svobodným společenstvím, které je postavené na otevřenosti, vstřícnosti a důvěře.
Souzníte-li s naší koncepcí, ale je pro vás nyní pobyt vašich dětí v Olši finančně nedostupný, ozvěte se nám, pokusíme se najít řešení.

NAŠE PROSTORY

Prostor pro spolubytí nám poskytuje chata přímo u lesa. Na naší zahradě je příjemné klima i stín spousta vzrostlých stromů. Chata nabízí místo pro tvoření, hry, ale i zákoutí pro relaxaci. Děti v ní najdou velké množství materiálu, knih, pomůcek pro rozvoj v oblasti matematiky i čtení a psaní, podněty pro různorodé projekty.
Součástí naší koncepce je učení prožitkem a dotek "běžného" života - proto se všichni podílíme na přípravě jídla, mytí nádobí, úklidu, chystání dřeva na zimu i topení.
Na pozemku máme studnu a lesní suché wc.

Prostor pro hru, relax i oběd

image
image

Koutek pro tvoření i učení

image
image

Kuchyňka

image

Zahrada pro všechny smysly a společné chvíle

image
image
image

Krytá terasa u chaty

image